Zadzwoń:
Co warto wiedzieć o implantach zębów? 6 faktów

lek. dent. Magdalena Szajnar
Najlepszą odpowiedzią na problemy, które generuje brak zęba, są implanty stomatologiczne – trwały i bezpieczny sposób na uzupełnienie nieestetycznej luki. Zastanawiasz się nad zabiegiem implantacji? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Poznaj wskazówki specjalisty!
Dlaczego niezbędne jest uzupełnianie braków zębowych?
Nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zdrowie
Wielu osobom wydaje się, że życie z brakami zębowymi to nieunikniona kolej rzeczy, zwłaszcza jeśli dotyczą one niewidocznych zębów bocznych – jest to jednak myślenie obarczone wieloma negatywnymi konsekwencjami.
Nie możemy zapominać o głównej funkcji zębów bocznych, jaką jest skuteczne przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmu. Gdy zębów zabraknie, cały proces jest utrudniony, a do dalszej części przewodu pokarmowego trafiają duże kęsy, co w perspektywie kilku lat może prowadzić do problemów z trawieniem.
Zęby boczne stanowią podstawę utrzymywania wysokości zwarciowej. Ich brak nadmiernie obciąża zęby przednie, prowadząc kolejnych problemów. Braki zębowe to również trudno odwracalne zmiany w budowie szczęki i żuchwy – przyczyniają się do powstania ubytków kostnych oraz zmian w zgryzie, ponieważ pozostałe zęby przemieszczają się w stronę luki.
Wraz z utratą zębów, zmienia się także wygląd całej twarzy – zapadają się policzki, a żuchwa wysuwa się do przodu, co u pacjentów często powoduje utratę pewności siebie oraz wpływa na ograniczenie kontaktów towarzyskich.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł: Czym grozi brak zęba? 5 negatywnych konsekwencji

Dlaczego implant a nie proteza?
Zastąpienie ubytków zębowych popularnymi i powszechnie znanymi protezami ruchomymi niesie znaczną poprawę w kwestii wizualnej, ale powoduje dalsze problemy, jeżeli chodzi o funkcjonalność. Dlaczego?
Należy pamiętać, że ruchoma proteza jest wsparta o pozostałe zęby, co prowadzi do ich zwiększonego uszkodzenia. Co najgorsze, poprzez regularne osiadanie na dziąśle, powoduje znacznie większe zaniki kości. Proteza utrudnia także artykułowanie dźwięków, fonetykę, powoduje seplenienie.
Pod płytę protezy często dostają się resztki pokarmowe, co z kolei powoduje jej rozszczelnianie oraz ogromny ból podczas dalszego jedzenia. Co więcej, płyta protezy przykrywa ogromna ilość kubków smakowych na podniebieniu (najwięcej ich jest na zmarszczkach podniebiennych) i
1. Implanty zębowe – czy to boli?
Nie, implantacja to zabieg bezbolesny. Mamy dostęp do innowacyjnych narzędzi, pozwalających nam znacząco zminimalizować ból. Nowoczesne znieczulenia maja bardzo duża perfuzje do kości, w związku z czym nie ma możliwości, żeby podczas zabiegu pojawił się jakikolwiek dyskomfort.
Rodzaje implantów
Na tym etapie warto wspomnieć także o rodzajach implantów, bo przebieg procesu implantacji, a więc ingerencja w struktury kostne, zależy od rodzaju wybranej procedury. Decyzja zależy od ilości ubytków (czy do odbudowy jest jeden ząb, czy więcej), ale przede wszystkim niezwykle istotny jest stan kości pacjenta.
Korzystamy z najnowocześniejszych koncepcji stomatologicznych, m.in. systemu All-on-4®, który pozwala na pełną odbudowę protetyczną w jeden dzień.
W ipokrzyku.pl możemy zastosować jedno z nowoczesnych rozwiazań:
a także metodę natychmiastowo rozwiązującą problem bezzębia:
Wszystkie wszczepiane w naszej klinice implanty są najwyższej jakości, ponieważ gwarantują one powodzenie zabiegu, czyli prawidłową osteointegrację – zrośniecie z kością. Pracujemy z markami premium, dzięki czemu nasi pacjenci otrzymują dożywotnią gwarancję.

2. Implanty zębowe – etapy leczenia
Cała procedura zaczyna się od konsultacji, podczas których przeprowadzana jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Odbywa się ona na podstawie tomografii komputerowej wąskiego stożka (tzw. CBCT), która to pozwala z dokładnością do 0,01 mm ocenić stan i strukturę kości. Dzięki widokowi 3D możemy przygotować się do zabiegu oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Ocenie podlega także stan i biotyp dziąsła, które stanowi rodzaj spoiwa/warstwy buforowej przed działaniem bakterii i czynników mechanicznych.
Jeżeli pacjent pomyślnie przygotował się do zabiegu, możemy dokonać implantacji. Samo wszczepienie implantu trwa zazwyczaj maksymalnie 20 minut. Całość kończy się odbudową protetyczną na implancie, na łączniku mocowana jest stworzona indywidualnie dla pacjenta charakteryzowana korona.
Przygotuj się do implantacji
By zabieg odbył się jak najszybciej, zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej, wraz z regularnymi wizytami higienizacyjnymi. Tę procedurę należy powtórzyć także przed samym zabiegiem.
Kluczowy jest ogólny stan zdrowia, na który składa się m.in. prawidłowe odżywianie. Konieczna może być także wizyta u lekarza prowadzącego, celem wydania pozwolenia na taki zabieg oraz ewentualnej zmiany przyjmowanych leków.
3. Implanty zębowe – czas gojenia
Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, możemy znacznie skrócić czas gojenia do około tygodnia po zabiegu – po tym czasie zdejmujemy szwy. Osteointegracja, a więc łączenie się implantu z kością, trwa zazwyczaj od 3-6 miesięcy, w zależności od jego położenia – ze względu na budowę żuchwa goi się nieco szybciej niż szczęka.
Kiedy wrócisz do pełnej sprawności?
Po zabiegu implantacji, do wykonywania codziennych czynności wrócisz już następnego dnia. Jeżeli wszczepiliśmy jeden implant, dolegliwości ustąpią bardzo szybko, jeżeli więcej – otrzymasz od nas receptę na niezbędne leki.
Z uprawianiem sportu pacjenci muszą poczekać jedynie kilka dni. Jedynym wyjątkiem jest nurkowanie – należy wstrzymać się ok. 3 miesięcy.
Gdy decydujemy się na natychmiastową rekonstrukcję protetyczną pojedynczego implantu lub procedurę jednego dnia z natychmiastowym obciążeniem mostem protetycznym (All-on-4® lub All-on-6®), pacjenci mogą “korzystać” z nowego uzębienia od razu, gdy tylko przestanie działać znieczulenie.

4. Implanty zębowe – zalecenia po zabiegu
Początkowo dziąsło może być delikatnie tkliwe, nie stosujemy więc agresywnego szczotkowania w miejscu implantacji. Pacjenci otrzymują cały zestaw pozabiegowy, w którym znajduje się między innymi odpowiednia miękka szczoteczka, żel oraz płyn do gojenia ran.
Usunięcie szwów następuje po tygodniu. Do tego czasu, w razie dyskomfortu można stosować zimne okłady. Zalecane jest także spożywanie zimnych pokarmów, ale nie ma konieczności przechodzenia na płynną dietę.
Na to szczególnie uważaj
By proces integracji implantu z kością przebiegł bez zakłóceń, stosuj się do poniższych zaleceń.
- Nie spożywaj alkoholu przed, w trakcie, ani po zabiegu.
- Nie pal papierosów minimum 7 dni przed, w trakcie oraz po zabiegu.
- Po zabiegu koniecznie unikaj gorących pokarmów czy napojów, które mogą spowodować nasilenie dolegliwości bólowych oraz powodować powstawanie obrzęku i uszkodzenie rany.
- W celu zmniejszenia obrzęku można zastosować zimne okłady.
- Gdy cokolwiek Cię zaniepokoi, natychmiast udaj się na konsultację z naszymi specjalistami. Nie czekaj, aż samo przejdzie i nie stosuj domowych sposobów.

5. Implanty zębowe – powikłania
Dzięki innowacyjnym technologiom obrazowania 3D, możemy niezwykle szczegółowo zaplanować zabieg, ustalając położenie implantów co do milimetra, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.
Z czym najczęściej trafiają do nas pacjenci?
Zdarza się, że po wszczepieniu implantu, pacjenci nie kontynuują całej procedury. Brak odbudowy protetycznej sprawia, że implant zrasta dookoła i niezbędny jest zabieg zniesienia kości do jego poziomu.
Niektórzy pacjenci posiadają także implanty starego typu, których odbudowa nie jest już możliwa, dlatego warto inwestować w dobrej jakości implanty renomowanych firm.
Dużym błędem jest także brak dbałości o implant po zakończeniu leczenia, a więc unikanie kontroli czy higienizacji. O implanty czy inne rozwiązania protetyczne należy dbać jak o własne zęby. Warunkiem utrzymania gwarancji są wizyty kontrolne raz na 6 miesięcy oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego.
6. Implanty zębowe – na ile lat?
Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?
Implanty zębowe to niezwykle trwałe i bezpieczne rozwiązanie. Materiały, z których zostały wykonane, a więc tlenki niemetali, tytan i tlenek cyrkonu, są niezwykle biokompatybilne, czyli świetnie tolerowane przez organizm.
Dobrze zintegrowany implant może zostać z pacjentem na całe życie, o ile przestrzegane są zalecenia i nawyki higieniczne. Producenci, z którymi współpracujemy, oferują nawet dożywotnią gwarancję.

Co warto wiedzieć o implantach zębów? Podsumowanie
Odbudowa zęba na implancie to skuteczny sposób na uzupełnienie braków zębowych. Specjalista dobierze konkretną metodę implantacji w zależności od danego przypadku. Sama procedura implantologiczna jest bezpieczna i bezbolesna, dzięki zastosowaniu najnowocześniej metod stomatologicznych.
Bazujące na obrazowaniu 3D przygotowanie do zabiegu pozwala nam na znaczne zminimalizowanie ryzyka powikłań. Czas rekonwalescencji jest zazwyczaj krótki i nie wymaga dodatkowych procedur, a implanty objęte są gwarancją.
Jeżeli zastanawiasz się nad wszczepieniem implantu, umów się na konsultację z naszymi specjalistami, którzy bezpiecznie przeprowadzą Cię przez cały proces.