Zadzwoń:
Czym grozi brak zęba? 5 negatywnych konsekwencji
lek. dent. Magdalena Szajnar
Wiele osób myśli, że życie bez zębów wpisane jest w naturę człowieka. Przecież protezy miała babcia, dziadek i wujek też. Albo co gorsza, że jak nie widać nieestetycznych luk, bo zębów brakuje z tyłu, to nie trzeba stosować uzupełnień. Jest to jednak najgorszy z możliwych wniosków. Dowiedz się, czym grożą ubytki zębowe.
Dlaczego niezbędne jest uzupełnianie braków zębowych? Czym grozi brak zęba?
Chociaż bez zębów można żyć, nie jest to życie w pełni komfortowe. Brak uzębienia nie jest związany tylko z kwestiami estetycznymi, ale przede wszystkim zdrowotnymi. Co więcej, sytuacja pogarsza się wraz z upływem czasu, który mija od momentu usunięcia zęba. Konsekwencje tej sytuacji stają się coraz poważniejsze. Przeczytaj, co dzieje się w organizmie człowieka po zabiegu ekstrakcji.
1. Brak zęba prowadzi do utraty kolejnych
Zacznijmy od konsekwencji, które dotyczą pozostałego uzębienia. Główną funkcją zębów trzonowych jest przeżuwanie pokarmów. Nie bez powodu ustawione są parami, łącząc szczękę z żuchwą – dzięki temu utrzymywana jest tzw. wysokość zwarciowa.
Jeśli stracimy zęby boczne, to naturalną konsekwencją będzie utrata zębów przednich, ponieważ zaczynają pojawiać się przeciążenia. W taki sposób organizm próbuje zrekompensować sobie utracone uzębienie. Bez w pełni funkcjonalnej strefy podparcia, coraz to większe obciążenia zostają przeniesione na pozostałe zęby z przodu. Nie są one jednak przystosowane do odbierania tak dużych obciążeń, więc w konsekwencji zaczynają się one kruszyć. Tak, w krótkim czasie, możemy doprowadzić do utraty kolejnych zębów, a nawet całkowitego bezzębia.
2. Brak zęba a zanik kości
Kolejnym etapem tego procesu jest wynikający z braku zębów zanik kości. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wszczepieniu implantu. Ten proces musi więc odbyć się stosunkowo szybko. Brak kości szczęki lub żuchwy nie tylko utrudnia implantację, ale powoduje także zapadnięcie się policzków i wizualne postarzanie twarzy.
3. Brak zęba a wada zgryzu
Co jeszcze dzieje się w jamie ustnej? Pozbawione oparcia pozostałe zęby przemieszczają się w stronę luki. Proces ten zachodzi zarówno w obrębie tego samego łuku (zęby tracą boczne oparcie, rozsuwając się od siebie), ale jednocześnie zęby w łuku przeciwstawnym zaczynają wysuwać się z dziąsła i kości, ponieważ szukają podpory – kontaktu z przeciwległym zębem. Taka postać rzeczy może nasilać już występujące wady zgryzu, a nawet doprowadzić do ich powstania.
Ubytki zębowe powodują brak prawidłowej artykulacji, a więc w konsekwencji seplenienie czy niewyraźną mowę, co również znacznie utrudnia codzienne życie. Jednym z powodów jest przerost języka, co stanowi naturalny mechanizm organizmu do wypełnienia luki po brakującym zębie.
4. Brak zęba a zespół jelita drażliwego
Konsekwencją braku zębów jest nieprawidłowe przeżuwanie pokarmów. Warto pamiętać, że w jamie ustnej zachodzi wstępny etap trawienia. Połykanie dużych kęsów pokarmowych po kilku latach może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, a konkretnie popularnego obecnie zespołu jelita drażliwego. Przyczyną tej jednostki chorobowej niekoniecznie musi być jedynie stres, ale właśnie bardzo prozaiczny problem, jakim są braki zębowe.
Co więcej, kolejne negatywne konsekwencje ubytków zębowych to zgaga, choroba wrzodowa, nadprodukcja kwasów żółciowych, nietolerancja pokarmowa, a nawet alergia krzyżowa ze skazami białkowymi włącznie. Jeżeli cierpicie na któreś z tych chorób lub dolegliwości, warto sprawdzić, czy przyczyną nie są właśnie braki w uzębieniu.
5. Brak zęba a wygląd twarzy
Brak zębów znacząco wpływa na wygląd całej twarzy. Zmieniają się rysy – żuchwa wysuwa się do przodu, a policzki zapadają się do środka, zniekształcając owal, pojawiają się potocznie nazywane “chomiczki”, pogłębiają fałdy nosowo-wargowe. Całość daje obraz smutnej, złej mimiki. Uzupełniając ubytki, a więc “wypełniając” twarz od środka, możemy znacznie odmienić wygląd pacjentów, co czasami określa się nawet mianem liftingu stomatologicznego.
Wygląd zewnętrzny jest w obecnym świecie niezwykle ważny. Braki zębowe powodują utratę pewności siebie oraz problemy w życiu towarzyskim, ze względu na brak możliwości naturalnego zachowania, jakim jest swobodne mówienie czy uśmiechanie się. Pacjenci wyrabiaja sobie odruchy zasłaniające usta i z pełnych życia wesołków stają się osobami zamkniętymi w sobie, które powoli zaczynają bać się wychodzić do ludzi. Na co dzień widzimy, jak uzupełnienie luk odmienia nie tylko ich wygląd, ale też idące za nim samopoczucie.
Proteza zębowa czy implanty stomatologiczne?
Częstym rozwiązaniem jest uzupełnienie ubytków protezami zębowymi. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. Dlaczego?
Chociaż proteza poprawia kwestie wizualne, nie można pominąć jej negatywnego wpływu na jamę ustną.
- Jest ona wsparta o pozostałe zęby, doprowadzając do ich dalszych uszkodzeń. Co gorsze, przyczynia się także do zaników kości, gdyż wprowadza ciągły nacisk na błonę śluzową dziąsła.
- Ze względu na jej ruchomy charakter, często podczas jedzenia dostają się pod nią resztki pokarmowe, co z kolei powoduje dalsze rozszczelnianie i ogromny ból podczas przeżuwania pokarmów.
- Brak przyjemności z jedzenia bierze się także z faktu, że proteza przykrywa dużą ilość znajdujących się na podniebieniu kubków smakowych, co pogarsza u seniorów i tak słaby już apetyt.
- Co więcej, protezy słychać podczas mówienia – utrudnia ona artykułowanie dźwięków, fonetykę, powoduje seplenienie. Warto pamiętać, że użytkownicy protezy to czasami także osoby młode, dla których ten aspekt może być wyjątkowo krępujący.
To wszystko powoduje u pacjentów jeszcze większą niechęć do pojawiania się na wystąpieniach publicznych czy spotkaniach towarzyskich, z obawy na brak komfortu w jedzeniu, mówieniu i w końcu utrzymaniu się zębów na miejscu przez cały czas trwania imprezy.
Co zamiast protezy?
Świetną alternatywą dla ruchomej protezy zębów jest procedura implantologiczna, która gwarantuje naturalnie wyglądające uzębienie na stałe. Ten proces może odbyć się nawet w jeden dzień! W zależności od sytuacji oraz możliwości pacjenta, dobieramy najlepszą metodę implanto-protetyczną. Specjalizujemy się w przywracaniu uśmiechu nawet w trudnych przypadkach kostnych.
Jako jedni z niewielu w Polsce, możemy zastosować innowacyjne metody implantologiczne, takie jak system All-on-4®, który gwarantuje nowe zęby w jeden dzień, czy implanty podokostnowe, które są ratunkiem przy braku kości, znacznie przyspieszając proces rekonwalescencji.
Odzyskaj komfort i radość z życia, pozbywając się niewygodnych protez. Na specjalistyczne leczenie nigdy nie jest za późno!