Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Oferujemy pełną gamę zabiegów chirurgicznych – ekstrakcje, resekcje, hemisekcje, zabiegi chirurgiczne tkanek miękkich, regeneracje kości, przeszczepy i pokrycia recesji, zabiegi implantologiczne. Wszystkie procedury przeprowadzamy w skutecznym znieczuleniu, w razie potrzeby pod okiem anestezjologa, w miłej, luźnej i bezstresowej atmosferze. Jeśli potrzebujesz zabiegu chirurgicznego, nie zwlekaj, umów się i miej to za sobą.

Znieczulenia w zabiegach chirurgii stomatologicznej

Przyczyną, która często powstrzymuje nas przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, jest obawa przed bólem. To zrozumiałe, tym bardziej w przypadku zabiegów chirurgicznych, ale nie ma się czego bać! W ipokrzyku.pl wszystkie operacje przeprowadzamy po podaniu skutecznego znieczulenia.

Nadal odczuwasz paraliżujący strach? Nie martw się, znajdziemy rozwiązanie. W razie potrzeby w zabiegu może uczestniczyć anestezjolog, który zaaplikuje sedoanalgezję. Jest to rodzaj znieczulenia ogólnego, dzięki któremu spokojnie i komfortowo przejdziesz cały zabieg. W przypadku niektórych procedur, jak np. podniesienie dna zatoki szczękowej, sedacja jest zalecana, w celu zniwelowania nieprzyjemnych doznań, towarzyszących ich przeprowadzeniu. Znieczulenie zapewnia bezbolesne przejście każdego zabiegu.

Chirurgia stomatologiczna w podniesieniu dna zatoki szczękowej (sinus lift)

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest często zabiegiem niezbędnym do rozpoczęcia leczenia implantologicznego. Pod tą nazwą kryje się zabieg chirurgiczny, polegający na uzupełnieniu niewystarczającej dla wszczepienia implantu ilości tkanki kostnej. Taki ubytek kostny, objawiający się właśnie obniżeniem dna zatoki szczękowej, wywołany jest zwykle przez zanikanie wyrostka zębodołowego, którego przyczyną jest długotrwały brak zęba w danej pozycji. Czyli mówiąc krótko – im dłuższy czas upływa od utraty zęba, występuje tym większe prawdopodobieństwo konieczności uzupełnienia braków kostnych.

Niegdyś braki kostne stanowiły przeszkodę dla przeprowadzenia leczenia implantologicznego. Dziś natomiast, dzięki zdobyczom nowoczesnej chirurgii stomatologicznej, jesteśmy w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji.

Usuwanie ósemek

Zęby mądrości, potocznie nazywane ósemkami, swoją nazwę zawdzięczają okresowi wyżynania – z reguły pojawiają się już po uzyskaniu pełnoletniości. Trzecie zęby trzonowe u człowieka uważa się za atawizm – pozostałość ewolucyjną z czasów, gdy jeszcze były nam one potrzebne. Co ciekawe, obecnie ósemki pojawiają się coraz rzadziej, ale kiedy już się ujawnią potrafią sprawić nie lada kłopot. Często mają trudności z przebiciem się przez dziąsło bądź rosną pod dziwnym kątem w stosunku do pozostałych zębów. Niekiedy też nie zamierzają wyrżnąć się wcale, mimo pojawienia się w dziąśle – wówczas mówimy o zębach zatrzymanych. W takiej sytuacji zaleca się ich usunięcie. Z kolei wyrośnięte zęby mądrości, ze względu na swoją lokalizację i utrudniony dostęp dla szczoteczki, bywają bardziej podatne na próchnicę.

Jeszcze do niedawna zalecano ich profilaktyczne usuwanie. Dziś ósemki, jeśli nie kolidują ze zgryzem, w razie konieczności leczymy, a czasem wykorzystujemy ich obecność np. w leczeniu ortodontycznym (np. do zapełnienia luki po usuniętym z jakiejś przyczyny trzonowcu).

Chirurgia stomatologiczna w innych schorzeniach

Chociaż zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologicznego kojarzą się przede wszystkim z ekstrakcją zębów lub z przygotowaniem szczęki do leczenia implantologicznego, to nie wyczerpuje listy zabiegów, którymi zajmuje się ten specjalista. Chirurgia stomatologiczna to również zabieg podcinania wędzidełka, augumentacja, czyli stymulowanie regeneracji kości czy usuwanie zmian chorobowych w obrębie dziąseł lub kości szczęki. Czasami są to dodatkowe, lecz konieczne zabiegi przed założeniem/wprowadzeniem implantów. Przeprowadzenie zabiegu wprowadzenia implantów w miejscu zaatakowanym przez infekcję czy inną zmianę chorobową, nie przyniosłoby oczekiwanych korzyści.

Chirurgia stomatologiczna jest także wykorzystywana w przypadku plastyki zatoki szczękowej. Często wiążą się one z opisanym powyżej przygotowaniem do leczenia implantologicznego, ale nie tylko. Zabiegi chirurgiczne mogą pomóc też, jeżeli po ekstrakcji zębą pojawią się powikłania. A dzięki zabiegom i odpowiednim środkom medycznym możemy wspomóc również pourazowe leczenie urazów twarzoczaszki.

Jak wygląda zabieg chirurgii stomatologicznej?

Pierwszym etapem jest zawsze dokładna i pełna diagnostyka zaistniałego schorzenia. W tym celu korzystamy z najnowocześniejszej aparatury i metod badania obrazowego, a także wieloletniego doświadczenia naszych chirurgów. Specjalista po zapoznaniu się ze stanem uzębienia oraz wynikami zleconych wcześniej badań, przedstawi plan leczenia oraz opowie o jego etapach i zamierzonych efektach.

Wiemy, że zabiegi chirurgii stomatologicznej budzą obawy wśród pacjentów. W gabinecie ipokrzyku.pl dokładamy wszelkich starań, aby cały proces przebiegł sprawnie, skutecznie i bez stresu. W tym celu wykorzystujemy sedację, czyli farmakologiczne (wziewne) wyciszenie, uspokojenie i złagodzenie napięcia. Wykorzystujemy tą metodę jako uzupełnienie znieczulenia miejscowego, dzięki czemu procedura jest bezbolesna i bezstresowa. Procedury zabiegowe stosowane przez wykwalifikowanych chirurgów są bezpieczne, a wykorzystanie odpowiednich środków znieczulających i nowoczesnych technologii stomatologicznych sprawia, że pacjenci podchodzą do zabiegów stomatologii chirurgicznej bez stresu.

Oczywiście po każdym zabiegu pacjenci otrzymują kompleksowe informacje na temat dalszych etapów leczenia, a także pełną listę zaleceń pozabiegowych, które zapewniają szybkie i bezbolesne gojenie się ran.

Umów konsultację