Fizjoterapia stomatologiczna

fizjoterapia stomatologiczna

 

 

 

 

Fizjoterapia stomatologiczna
Przećwiczmy to razem

 

Fizjoterapia w stomatologii – brzmi niebywale? Jak już doskonale wiecie, zajmujemy się Waszymi uśmiechami kompleksowo. Dlatego też nie mogliśmy dopuścić do tego, by w naszym zespole zabrakło świetnego fizjoterapeuty. Ale co właściwie fizjoterapia może mieć wspólnego z leczeniem stomatologicznym? Jak się okazuje, baaardzo wiele.

Fizjoterapia stomatologiczna to dział fizjoterapii zajmujący się terapią układu stomatognatycznego oraz wszystkich obszarów funkcjonalnie i strukturalnie z nim powiązanych. Zaburzenia w obrębie żuchwy mogą, choć niekoniecznie muszą, być związane ze stanem patologicznym zębów. Staw skroniowo-żuchwowy jest przecież jednym z najczęściej używanych przez nas stawów. Jest nam niezbędny do prawidłowego żucia, mówienia, wyrażania emocji, a nawet oddychania! Jednym słowem – pracowity jak mróweczka. Nic więc dziwnego, że jest jest w szczególnie podatny na rozmaite dysfunkcje. Właśnie dlatego terapia manualna doskonale uzupełnia proces leczenia stomatologicznego.

 

Kiedy należy rozważyć wizytę u fizjoterapeuty?

W każdej sytuacji, gdy czujemy ból w obrębie stawy skroniowo – żuchwowego. Gdy pojawi się  problem z zagryzaniem, przeżuwaniem i “przeskakiwaniem” szczęki w trakcie jedzenia lub szerszego otwierania ust. Również problemy z przełykaniem mogą być wywołane zaburzeniami w obrębie stawów. W takich przypadkach pacjenci często zgłaszają się do fizjoterapeuty, natomiast jest jeszcze kilka sytuacji, w których rzadko udają się po pomoc.

Do sygnałów, które mało który pacjent łączy z dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego należą bóle i nadwrażliwość zębów, napięciowe, długotrwałe migreny, a także bóle w okolicy ucha, szumy uszne, a nawet nawracające zapalenia ucha.

Dobrze dobrane zabiegi fizjoterapii stomatologicznej pozwolą na rozluźnienie mięśni  w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i przywrócą  go do pełnej sprawności. Terapia pomoże pozbyć się nieprzyjemnych uciążliwości, a jedzenie nawet ogromnego burgera nie będzie utrapieniem – z łatwością otworzysz szeroko usta.

 

Jak wygląda fizjoterapia stomatologiczna?fizjoterapia stomatologiczna

W IPOKRZYKU.PL Cyfrowym Centrum Stomatologii Estetycznej i Leczenia Bruksizmu wykorzystujemy szereg sprawdzonych i skutecznych technik, pozwalających na rozwiązanie tych problemów. W ramach zabiegów możemy zaproponować Wam między innymi: pracę manualną na tkankach miękkich, mobilizacje zwiększające ruchomość stawu skroniowo- żuchwowego czy pracę z postawą ciała, a także techniki wspomagające, jak kinesiotaping czy suche igłowanie.

Ale fizjoterapia stomatologiczna, to nie tylko zabiegi w gabinecie. Kładziemy nacisk na edukację Pacjenta i kształtowanie prawidłowych nawyków. Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, iż po wizycie u naszego fizjoterapeuty otrzymacie zadanie domowe. Autoterapia, czyli ćwiczenia wykonywane w domu, są niezwykle ważnym czynnikiem, przyczyniającym się do sukcesu leczenia.

 

Fizjoterapia manualna

Terapia manualna polega na odpowiednio dobranym masażu twarzy, dostosowanego do rodzaju bólu. Największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie stawu mają 3 mięśnie: mięsień skroniowy, skrzydłowy boczny i żwacz. Fizjoterapeuta ugniatając, naciskając i przesuwając po wybranych mięśniach rozluźnia je i uelastycznia, dzięki czemu możemy zredukować bóle i przywrócić sprawność stawu skroniowo-żuchwowego.

Manualna fizjoterapia stomatologiczna to połączenie zabiegów wykonywanych w gabinecie wraz z pracą własną pacjenta. Fizjoterapeuta pokaże Ci zestaw ćwiczeń, które pozwolą rozluźnić spięte mięśnie i zrelaksować cały obszar twarzy. Chociaż sama terapia skutecznie działa na dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, to bez regularnego masażu wykonywanego w domu osiągnięcie zamierzonych efektów będzie dłuższe i mniej efektywne.

 

Kinesiotaping

Kinesiotaping, nazywany również plastrowaniem dynamicznym polega na naklejaniu specjalnej, elastycznej taśmy na wybraną część ciała. Użycie taśm powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich napięcia, dzięki czemu działają przeciwbólowo. Plastry stanowią swego rodzaju podporę dla mięśnia, dzięki czemu stabilizują go i chronią przed dalszymi uszkodzeniami zarówno jego, jak i stawu. Dodatkowo taping poprawia krążenie krwii.

Plastrowanie dynamiczne powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistów – takich jak nasi fizjoterapeuci! Tylko prawidłowe naklejenie tejpów pomoże pozbyć się bólu i przywrócić sprawność żuchwy. W IPOKRZYKU.PL dobrze znamy się na wykorzystywaniu innowacyjnych i skutecznych pomocy w leczeniu pacjentów.

 

Suche igłowanie

Suche igłowanie na pierwszy rzut oka przypomina akupunkturę. Polega na wprowadzaniu igieł pod skórę za pomocą jej nakłuwania. Po co to robimy? Aby uśmierzyć bóle mięśniowe, zlikwidować ich usztywnienie i w efekcie przynieść ulgę. Chociaż ta metoda wygląda osobliwie, jej skuteczność potwierdzona badaniami przyczynia się do zwiększenia jej popularności.

Nazwa suche igłowanie pochodzi od bardzo cienkich igieł, wykonanych ze stali nierdzewnej, którymi nie wprowadza się żadnych płynów. Fizjoterapeuta stomatologiczny umieszcza je w wybranych punktach spustowych na kilkanaście minut. W tym czasie oddziałują mechanicznie na tkanki mięśniowe, rozluźniając je.

 

Fizjoterapia stomatologiczna jako wspomaganie leczenia

Zabiegi fizjoterapii stomatologicznej są stosowane nie tylko przy bólach w okolicy twarzy, uszu i szczęki, ale także jako uzupełnienie leczenia – nie tylko stomatologicznego. Do najczęstszych schorzeń, w których warto skorzystać z usług fizjoterapeuty stomatologicznego należą:

  • bruksizm – czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów, które prowadzą do ich ścierania;
  • urazy głowy, twarzy lub kręgosłupa szyjnego – poślizgnięcia, upadki, wypadki samochodowe, a nawet ziewanie mogą doprowadzić do zwichnięcia stawu żuchwowo – skroniowego, a w konsekwencji do zablokowania stawu;
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie stawu żuchwowo – skroniowego – fizjoterapia pozwala szybciej powrócić do pełnej sprawności
  • nawyki – żucie gumy, częste ziewanie, obgryzanie paznokci czy podgryzanie warg mogą prowadzić do usztywnienia mięśni i stawów;
  • nieprawidłowa postawa ciała – wiedziałeś, że to, w jaki sposób siedzimy czy chodzimy wpływa również na prawidłowe działanie mięśni i stawów w obrębie czaszki? Może ona zwiększyć napięcie mięśni żucia, doprowadzając do pojawienia się stałego, nieprzyjemnego bólu.

 

Fizjoterapia stomatologiczna – Podsumowanie

Jeżeli czujesz ból w okolicy twarzy, skroni, zębów, ucha czy żuchwy, to czas najwyższy na wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego. Zaawansowane terapie, metody rozluźniające oraz proste ćwiczenia do wykonywania w domu mogą znacznie podnieść komfort Twojego życia. Nie musisz żyć z bólem, specjaliści IPOKRZYKU.PL z przyjemnością pomogą Ci zdiagnozować i zlikwidować ten problem.

Podchodzimy do naszych pacjentów w sposób holistyczny, bo wiemy, że leczenie wyłącznie jednego obszaru wcale nie rozwiązuje problemu. Dlatego fizjoterapeuta stomatologiczny może zasugerować Ci skorzystanie również z wizyty u stomatologa, a stomatolog w razie potrzeby wyślę Cię do fizjoterapeuty. Dzięki temu pozbędziesz się całego problemu, nie tylko źródła bólu!