Profilaktyka Stomatologiczna

profilaktyka stomatologiczna

 

 

 

Profilaktyka
stomatologiczna

Przede wszystkim zapobiegać!

 

 

Tego, jak ważna dla zdrowia i urody naszych zębów jest profilaktyka stomatologiczna, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Niedoczyszczony osad zamienia się z czasem kamień nazębny, będący siedliskiem bakterii, przyczyniających się do rozwoju próchnicy, prowadzący do stanów zapalnych i chorób przyzębia. Z czasem zęby mogą zmieniać barwę, a oddech staje się nieświeży.

Znacie to uczucie po szczotkowaniu, kiedy zęby wydają się nie do końca są tak czyste jak byście chcieli? Wbrew pozorom, to dość częste zjawisko. Czasem winna jest zła technika szczotkowania, czasem nieprawidłowo dobrane preparaty czy akcesoria.

Warto zatem regularnie odwiedzać stomatologa, który preprowadzi badanie kontrolne, wskaże potrzebę ewentualnego leczenia. A następnie odda Was w ręce wykwalifikowanej higienistki, która przeprowadzi zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów, zwany higienizacją. Ta kompetentna osoba poinstruuje Was również, jak prawidłowo dbać o czystość jamy ustnej i dobierze produkty adekwatne indywidualnych potrzeb. I po krzyku!

 

 

Higienizacja – profilaktyka stomatologicznaprofesjonalne oczyszczanie zębów

 

Na zabieg higienizacji składa się kilka etapów:

 • SKALING – czyli usunięcie złogów kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego;
 • POLISHING – czyli usunięcie pozostałych osadów i przebarwień powierzchniowych, niemożliwych do wyeliminowania podczas pielęgnacji w warunkach domowych, zakończone polerowaniem przy użyciu specjalnych preparatów;
 • FLUORYZACJA – czyli nałożenie preparatu o wysokiej zawartości fluoru, który wzmacnia szkliwo, sprzyja jego remineralizacji i zapobiega nadwrażliwości zębów.

 

Wskazania do przeprowadzenia higienizacji

Profesjonalne oczyszczanie zębów warto przeprowadzać przy każdej wizycie kontrolnej u stomatologa, czyli co ok. 6 miesięcy. A jeśli mamy tendencję do odkładania się na zębach przebarwień i kamienia nazębnego, to nawet częściej. Zabieg higienizacji bywa niezbędny przed podjęciem leczenia zębów (zwłaszcza chirurgicznego!). Dokładnie oczyszczone pole zabiegowe zmniejsza ryzyko powikłań i zakażeń. Bardzo często przynosi też nadspodziewane rezultaty estetyczne. Zęby stają rozjaśnione i lśniące, a ponieważ ich powierzchnia jest wypolerowana i gładka, trudniej o odkładanie się nowych złogów płytki nazębnej czy powstawanie przebarwień. Profesjonalna higienizacja daje przyjemne uczucie czystości i świeżości w jamie ustnej. Sama przyjemność!

 

 

Instruktaż higieny jamy ustnej

Wydawałoby się, iż nie ma łatwiejszej czynności niż szczotkowanie zębów. Jak się jednak okazuje, sprawa nie jest wcale taka prosta. Nieprawidłowa technika mycia zębów może być nie tylko przyczyną powstawania ubytków próchnicowych na skutek zalegania płytki nazębnej. Zbyt duży nacisk na szczoteczkę może powodować podrażnienia dziąseł i prowadzić do osłabienia szkliwa. Źle dobrane preparaty i akcesoria mogą przynosić więcej szkody niż pożytku. Ale od czego macie nas? Profilaktyka stomatologiczna jest dla nas niezmiernie ważna. Nasze wykwalifikowane higienistki po każdym zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów przeprowadzają instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Pokazują jak prawidłowo szczotkować zęby, jak nitkować przestrzenie międzyzębowe, pomagają wybrać odpowiednie preparaty. Warto pamiętać, że nawet najbardziej wypasiona szczoteczka elektryczna nie zastąpi prawidłowej techniki i dobrych nawyków. A te warto kształtować już od najmłodszych lat i pamiętać, że higiena jamy ustnej to nie tylko pasta i szczoteczka. Nić to najlepsza przyjaciółka zębów, podobnie jak płukanka o odpowiednio dobranym składzie.

 

 

Jakie są zatem wskazania do podjęcia fizjoterapii stomatologicznej? 

Jeśli występują u Was poniższe objawy, koniecznie poinformujcie o nich lekarza podczas najbliższej wizyty:

 • bóle zębów, żuchwy, szczęki, jamy ustnej;
 • przewlekłe bóle głowy;
 • trzaski, krepitacje, przeskakiwania w stawach skroniowo- żuchwowych;
 • niestabilność lub ograniczenie ruchomości w w stawach skroniowo- żuchwowych;
 • bruksizm;
 • wady zgryzu i wady postawy;
 • problemy z przełykaniem, żuciem, ziewaniem, otwieraniem i zamykaniem ust;
 • stany po operacjach/zabiegach w obrębie narządu żucia.