Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne

Inaczej implanty jarzmowe, to sprawdzona metoda stosowana w przypadkach bezzębia u osób z rozległym zanikiem kości szczęki.

Rewolucja w dziedzinie chirurgii implantologicznej

Rozwiązanie to zdecydowanie poszerza zakres możliwości protetycznych nawet w skomplikowanych przypadkach klinicznych. Metodę tą już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wprowadził twórca implantologii światowej P.I. Branemark. Początkowo była ona przeznaczona dla chorych z ubytkami kości szczęk po wycięciu guzów nowotworowych, jednak z czasem wskazania do tego typu zabiegów zostały rozszerzone o pacjentów bezzębnych z zaawansowanymi zanikami kostnymi szczęk, czyli górnego łuku zębowego.

W jakich przypadkach sprawdzą się implanty zygomatyczne?

Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju implantów jest bezzębie, wraz z trudnymi bądź nie kwalifikującymi Pacjenta do konwencjonalnego leczenia implantologicznego, warunkami kostnymi w zakresie szczęki. Od zawsze trudne warunki kostne stanowiły wyzwanie dla zabiegów implantologicznych. Całkowity brak uzębienia, przy dodatkowym zaniku podłoża kostnego mocno ogranicza możliwości odbudowy protetycznej na implantach. Dlatego też implanty zygomatyczne przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów, u których wykluczano możliwość wykonania zabiegów implantologicznych.

Nawet u pacjentów bezzębnych z trudnymi warunkami kostnymi tego typu zabieg zdecydowanie skraca cały proces leczenia implantologicznego. Jest to również ogromna szansa na odbudowę protetyczną u pacjentów po zabiegach onkologicznych.

Czym są implanty zygomatyczne?

Implant Nobel Zygoma™, który wykorzystujemy w tego typu zabiegach, to szczególnego rodzaju implant, który dzięki swojej długości i konstrukcji ma możliwość zakotwiczenia w kościach jarzmowych. Są one znacznie dłuższe od standardowych implantów – mają od 30 do 50 mm oraz tytanowe śruby.

Dzięki temu powoduje lepszą ich stabilizację, która poprawia i przyspiesza proces gojenia się implantu.Pozwala także na wykonanie odbudowy protetycznej natychmiast po zabiegu. Tego samego dnia, w kilka godzin od momentu implantacji, wprowadzany jest most tymczasowy, który na stałe przykręcany jest do implantu, co daje większy komfort jego użytkowania. Po 6 miesiącach wymieniamy go na most ostateczny.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem implantów zygomatycznych

  • Bezzębie w zakresie szczęk
  • Braki zębów w strefach bocznych górnego łuku
  • Rozległe zaniki kości szczęk
  • Całkowity zanik kości szczęk
  • Ubytki po resekcjach szczęk
  • Brak możliwości regeneracji kości.

Leczenie z wykorzystaniem implantów jarzmowych skraca czas rehabilitacji pacjenta o połowę. Skraca również procedurę w stosunku do konwencjonalnych zabiegów odbudowy kości wraz z leczeniem implantologicznym na tradycyjnych krótkich implantach.

Zalety implantów zygomatycznych

Implanty jarzmowe w odróżnieniu od standardowych implantów sprawdzą się również w przypadku pacjentów z ubytkami kości szczęki. Dzięki swojej wyjątkowej długości od około trzech do nawet siedmiu centymetrów sprawdzają się świetnie nawet w trudnych przypadkach.

Są one wszczepione przez pustą zatokę zębową, aż do wyrostka jarzmowego szczęki, dlatego można je zastosować również w przypadku bezzębia. Czas leczenie jest krótki, a jego skuteczność wysoka. To wszystko składa się na poprawę komfortu życia nawet wśród pacjentów, którym odmówiono wszczepienia tradycyjnych implantów z powodów budowy szczęki.

Piękny wygląd

Implanty zygomatyczne to szansa na piękny uśmiech i komfortowe życie dla pacjentów, u których duże ubytki kości nie pozwalają na wszczepienie implantów tradycyjnych. Dodatkowo implanty jarzmowe dają możliwość na całkowite wykluczenie ruchomych protez i niedogodności z nimi związanych. Pacjenci borykający się z ubytkami kostnymi dzięki nim mogą skorzystać z rozwiązań takich jak All-on-4® i cieszyć się pięknym uśmiechem.

Leczenie z wykorzystaniem implantów zygomatycznych

Diagnostyka stomatologiczna

Pierwszym i najważniejszym etapem w przypadku każdego typu leczenie jest kompleksowa diagnostyka. W ipokrzyku.pl wprowadziliśmy najwyższe standardy, zapewniając pacjentom dostęp do wszystkich potrzebnych badań.

Najważniejszym z nich jest tomografia komputerowa (CBCT), czyli najdokładniejsze badanie w diagnostyce obrazowej. Pozwala nam na stworzenie trójwymiarowego obrazu pokazującego warunki kostne, stan uzębienia oraz wygląd stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki dokładnym pomiarom możemy zdiagnozować problemy, a następnie ułożyć odpowiedni plan leczenia, w tym również leczenia implantologicznego.

Zabieg wszczepienia implantów zygomatycznych

Wprowadzenie implantów wykonujemy z wykorzystaniem sedoanalgezji. W przypadku wielogodzinnych zabiegów dentystycznych z koniecznością ingerencji chirurgicznej konieczne jest stosowanie odpowiednich metod usypiających i rozluźniających. Sedoanalgezja pozwala utrzymać pacjenta w stanie ograniczonej świadomości, bez konieczności poddawania go narkozie. Dlatego też jest jedną z bezpieczniejszych i coraz szerzej stosowanych metod.

Podczas operacji specjalne tytanowe śruby są wprowadzane pod kątem 45° aż do kości jarzmowej. Wielopunktowe zakotwiczenie oraz zaprojektowana konstrukcja wierzchołka zapewniają stabilność implantów, dzięki czemu odbudowa zębów jest możliwa zaraz po ich wszczepieniu. Takie rozwiązanie gwarantuje zachowanie wysokiej jakości implantów przez nawet kilkanaście lat po zastosowanym leczeniu.

Założenie mostów

Już w ciągu kilku godzin od zabiegu możemy założyć most tymczasowy, który stabilnie przykręcamy do implantu. Po 6 miesiącach wymieniamy go na most ostateczny, który zapewni Ci całkowity komfort i wygodę przez kolejne lata. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – sprawnie i bez bólu. Dzięki temu, pacjenci mogą wrócić do codziennych czynności już po wyjściu z gabinetu.

Implanty zygomatyczne w Krakowie

W naszym gabinecie prowadzimy kompleksowe leczenie pacjentów z bezzębiem, ubytkami zębów oraz kości. Zaczynając od zaawansowanej diagnostyki, przez ustalenie planu leczenia, a na wstawieniu mostu ostatecznego kończąc. Każdy zabieg prowadzony jest przez zespół specjalistów – chirurgów stomatologicznych oraz chirurgów szczękowych, którzy doskonale wiedzą, jakim stresem dla pacjenta są braki uzębienia.

Jeżeli dotyczy Cię ten problem, zgłoś się do nas na wizytę diagnostyczną. Podczas niej wykonamy zestaw niezbędnych badań oraz przygotujemy spersonalizowany plan leczenia, pozwalający na pełną odbudowę zębów. Nie musisz żyć z bezzębiem, nawet jeżeli usłyszałeś kiedyś, że wszczepienie implantów jest niemożliwe. Implanty jarzmowe to zupełna rewolucja w kwestii leczenia stomatologicznego osób z ubytkami w kościach szczęki. Przyjdź na wizytę i przekonaj się, że możemy Ci realnie pomóc.

Umów konsultację

Metamorfozy z wykorzystaniem implantów

Implanty stomatologiczne

Implanty klasyczne

Wszczepienie implantu oraz odbudowa protetyczna to trwały i bezpieczny sposób na rekonstrukcję usuniętego zęba.

Implanty zygomatyczne

Sprawdzona metoda stosowana w przypadkach bezzębia u osób z rozległym zanikiem kości szczęki.

All-on-4®

System All-on-4® pozwala już w dniu zabiegu chirurgicznego cieszyć się kompletem pięknych zębów.

Implanty podokostnowe

Możliwe do zastosowania nawet u Pacjentów z całkowitym zanikiem kości. Pomoc w najtrudniejszym przypadku!