Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu

Bruksizm to termin medyczny, określający patologiczne zaciskanie i tarcie zębami, występujące zazwyczaj we śnie.

Jak pokazują badania, dysfunkcje skroniowo-żuchwowe są problemem powszechnym i dotyczą aż 50-80% populacji. Oznacza to, iż są uznawane za drugą chorobę stomatologiczną, tuż po próchnicy i trzecią chorobę cywilizacyjną po otyłości i nadciśnieniu tętniczym. Nie ulega wątpliwości, że leczenie bruksizmu najnowocześniejszymi metodami to to, na co Pacjenci czekają z wytęsknieniem.

Przyczyny bruksizmu

Do niedawna nie było pewności co do istotnych przyczyn tej przypadłości. Natomiast najnowsze badania wskazują wyraźnie, jakie czynniki mogą powodować bruksizm. Za główny czynnik etiologiczny uznawano przede wszystkim stres i związane z nim odreagowywanie przybierające postać nocnego zgrzytania.

Ale co najistotniejsze, najnowsze doniesienia naukowe wskazują na niebagatelne znaczenie czynników nie do końca od nas zależnych. Należą do nich: nieprawidłowe zwarcie, wady zgryzu, nie uzupełniane przez lata braki zębowe, stare, wytarte wypełnienia czy odbudowy protetyczne. To właśnie ta wiedza pozwala nam wznieść leczenie bruksizmu w Krakowie na zupełnie nowy poziom.

Konsekwencje nieleczonego schorzenia

Choć zgrzytanie zębami może wydawać się błahostką, to nieleczony bruksizm może doprowadzić zęby do ruiny. Bywa przyczyną rozchwiania, patologicznego ścierania powierzchni żujących oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Może też powodować przewlekły ból głowy. Bruksizm pozostawiony samemu sobie przynosi trudno odwracalne konsekwencje zdrowotne i estetyczne. 

Co zatem począć, gdy pojawiają się objawy bruksizmu? Zgłoś się do nas – wiemy co zrobić, by przynieść Ci ulgę i na zawsze pozbyć się zgrzytającego problemu.

Toksyna botulinowa w zastosowaniu medycznym

Toksyna botulinowa nie tylko na zmarszczki

Kiedy zdiagnozujemy problem, możemy podjąć skuteczne działania. Warto wiedzieć, iż powszechnie kojarzona z „prostowaniem zmarszczek” toksyna botulinowa od dawna znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Już w latach szcześćdziesiątych była wykorzystywana w ginekologii, później w okulistyce, jako narzędzie leczenia zeza. Wiadomo również, iż Botox® też jest stosowany od lat do leczenia uporczywych migren. Ale to właśnie okuliści, niejako przez przypadek, jak to bywa z większością genialnych odkryć, zauważyli wpływ Botoxu® na stan skóry wokół oczu i efekt „rozprasowania” zmarszczek.

Botox na bruksizm – leczenie

Od około dekady toksyna botulinowa znajduje również zastosowanie w stomatologii, jako nowatorska metoda leczenia bruksizmu. Jak to możliwe? Otóż wbrew obiegowej opinii Botox® nie zmienia samej twarzy, działa natomiast na przyczynę schorzenia, która leży w mięśniach. Pod wpływem preparatu komórki nerwowe nie zostają uszkodzone, dochodzi jednakże do blokady receptorów w mięśniu. Dzięki temu otrzymuje on blokadę i delikatnie, w sposób kontrolowany osłabia swoje działanie. Odkrycie tych właściwości Botoxu® stało fundamentem dla wykorzystania go w leczeniu bruksizmu.

Zwalcz przyczynę

W schorzeniu tym niemal zawsze dochodzi do patologicznego przerostu mięśniowego, a dzięki wykorzystaniu wspomnianych wcześniej cech toksyny botulinowej, możemy nareszcie zwalczać nie tylko objawy, ale eliminować ich przyczynę. Pacjenci mogą zapomnieć o znienawidzonych, niewygodnych i działających tylko na krótką metę szynach relaksacyjnych! Obecnie stosowanie Botoxu® jest leczeniem z wyboru, metodą przynoszącą najlepsze rezultaty, zauważalne już po pierwszej aplikacji preparatu. Tak, już 1 zastrzyk jest w stanie przynieść ulgę, oczarować mięśnie i sprawić, by zaczęły funkcjonować tak, jak zostały do tego stworzone.

Leczenie bruksizmu – jak działamy?

Nowatorskie podejście do terapii

Jako jedyny gabinet w Polsce i jeden z nielicznych na świecie proponujemy nowatorskie podejście do leczenia bruksizmu. Tak jak w przypadku większości schorzeń, kluczem do prawidłowo prowadzonej terapii jest diagnostyka. W dysfunkcjach skroniowo-żuchwowych zasadnicze znaczenie ma obrazowanie trójwymiarowe.

Diagnostyka kluczem do sukcesu

Jako jedyny gabinet posiadamy tomograf (CBCT), który jest w stanie pokazać stawy skroniowo-żuchwowe Pacjenta nie tylko w stanie spoczynku, ale również zademonstrować je w trakcie pracy! Właśnie takie nowatorskie rozwiązania pozwalają nam obrazować nieprawidłowości zarówno dotyczące pojedynczych zębów, jak i tzw. węzłów urazowych, dotyczących kilku zębów. To właśnie dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom leczenie bruksizmu w ipokrzyku.pl jest tak skuteczne.

Deprogramacja zamiast toksyny botulinowej

U pozostałych 10% chorych (w tym wypadku szczęśliwców), u których nie doszło jeszcze do przerostów mięśniowych, stosujemy deprogramatory. Stosuje się je wyłącznie w użytkowaniu nocnym i tylko przez ok. 2 tygodnie. Odciążają staw i pozwalają ustawić go w prawidłowej pozycji. Po takiej terapii programujemy zęby do prawidłowej wysokości i kontaktów zwarciowych tak, aby utrwalić leczenie i nie dopuścić do nawrotu problemu.

Umów konsultację