Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Tego, jak ważna dla zdrowia i urody naszych zębów jest profilaktyka stomatologiczna, chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Niedoczyszczony osad zamienia się z czasem kamień nazębny, będący siedliskiem bakterii, przyczyniających się do rozwoju próchnicy, prowadzący do stanów zapalnych i chorób przyzębia. Z czasem zęby mogą zmieniać barwę, a oddech staje się nieświeży.

Zęby po szczotkowaniu wydają się nie do końca są tak czyste jak byście chcieli? Wbrew pozorom, to dość częste zjawisko. Czasem winna jest zła technika szczotkowania, czasem nieprawidłowo dobrane preparaty czy akcesoria.

Warto zatem regularnie odwiedzać stomatologa, który przeprowadzi badanie kontrolne, wskaże potrzebę ewentualnego leczenia, a następnie odda Was w ręce wykwalifikowanej higienistki, która przeprowadzi zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów, zwany higienizacją. Poinstruuje Was również, jak prawidłowo dbać o czystość jamy ustnej i dobierze produkty adekwatne indywidualnych potrzeb.

Higienizacja – profesjonalne oczyszczanie zębów

Na zabieg higienizacji składa się kilka etapów:

  • SKALING – czyli usunięcie złogów kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego;
  • POLISHING – czyli usunięcie pozostałych osadów i przebarwień powierzchniowych, niemożliwych do wyeliminowania podczas pielęgnacji w warunkach domowych, zakończone polerowaniem przy użyciu specjalnych preparatów;
  • FLUORYZACJA – czyli nałożenie preparatu o wysokiej zawartości fluoru, który wzmacnia szkliwo, sprzyja jego remineralizacji i zapobiega nadwrażliwości zębów.

Wskazania do przeprowadzenia higienizacji

Profesjonalne oczyszczanie zębów warto przeprowadzać przy każdej wizycie kontrolnej u stomatologa, czyli co ok. 6 miesięcy, a jeżeli mamy tendencję do odkładania się na zębach przebarwień i kamienia nazębnego, to nawet częściej. Zabieg higienizacji bywa niezbędny przed podjęciem leczenia zębów (zwłaszcza chirurgicznego!). Dokładnie oczyszczone pole zabiegowe zmniejsza ryzyko powikłań i zakażeń. Bardzo często przynosi też nadspodziewane rezultaty estetyczne. Zęby stają rozjaśnione i lśniące, a ponieważ ich powierzchnia jest wypolerowana i gładka, trudniej o odkładanie się nowych złogów płytki nazębnej czy powstawanie przebarwień. Profesjonalna higienizacja daje przyjemne uczucie czystości i świeżości w jamie ustnej.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Wydawałoby się, że nie ma łatwiejszej czynności niż szczotkowanie zębów. Jak się jednak okazuje, sprawa nie jest wcale taka prosta. Nieprawidłowa technika mycia zębów może być nie tylko przyczyną powstawania ubytków próchnicowych na skutek zalegania płytki nazębnej – byt duży nacisk na szczoteczkę może powodować podrażnienia dziąseł i prowadzić do osłabienia szkliwa, a źle dobrane preparaty i akcesoria mogą przynosić więcej szkody niż pożytku.

Profilaktyka stomatologiczna jest dla nas niezmiernie ważna. Nasze wykwalifikowane higienistki po każdym zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów przeprowadzają instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Pokazują jak prawidłowo szczotkować zęby, jak nitkować przestrzenie międzyzębowe, pomagają wybrać odpowiednie preparaty. Warto pamiętać, że nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie zastąpi prawidłowej techniki i dobrych nawyków. A te warto kształtować już od najmłodszych lat i pamiętać, że higiena jamy ustnej to nie tylko pasta i szczoteczka. Warto korzystać z nici dentystycznej oraz płukanki o odpowiednio dobranym składzie.