ortodoncja

Ortodoncja

Już my Was naprostujemy!

Ortodoncja – spełnienie marzeń o pięknym uśmiechu

Kto nie marzy o idealnie równych, olśniewających zębach? Niestety, natura sprawiedliwa nie jest, a wady zgryzu to utrapienie nie tylko estetyczne. Przede wszystkim utrudniają zachowanie higieny na zadowalającym poziomie. A to sprzyja rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia. Mogą również przyczyniać się do powstawania i nasilania zaburzeń czynnościowych.

Tu właśnie pole do popisu znajduje ortodoncja. Po dokładnej analizie, opartej na pełnej diagnostyce obrazowej i klinicznej, lekarz ortodonta przedstawia optymalny plan leczenia. Nie ukrywamy- leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta, aby dostał lekkiego samozaparcia. Bywa długotrwałe, ale dzięki dyscyplinie i systematyczności, a przede wszystkim dzięki opiece świetnego specjalisty przynosi rezultaty przekraczające najśmielsze oczekiwania.

Ortodoncja w ipokrzyku.pl

W ipokrzyku.pl Cyfrowym Centrum Stomatologii Estetycznej i Leczenia Bruksizmu wykonacie na miejscu wszystkie niezbędne badania, a nasz ortodonta dobierze dla Was odpowiednie leczenie. W ofercie dostępne są m.in.:
◊aparaty stałe klasyczne metalowe i estetyczne (pełnoceramiczne, szafirowe);
◊system Clear Aligner, czyli indywidualnie dopasowane przezroczyste nakładki;
◊aparaty ruchome, wyjmowane.
Nic tylko badać, zakładać i się prostować.

I po krzyku!

ortodoncja leczenie aparatem stałym
aparat ortodotyczny stały
Etapy leczenia ortodontycznego

Ortodoncja, w stosunku do pozostałych gałęzi stomatologii, ma dosyć specyficzny charakter. Wymaga od pacjenta nie tylko cierpliwości, ale i dużej dozy samodyscypliny. Z uwagi na jego długotrwałość leczenia ważne jest, aby lekarz i Pacjent znaleźli nić porozumienia. W ipokrzyku.pl Cyfrowym Centrum Stomatologii Estetycznej i Leczenia Bruksizmu możecie być pewni, iż przyjmiemy Was z otwartymi ramionami i cierpliwie poprowadzimy przez wszystkie etapy leczenia ortodontycznego, na które składają się:

Podczas konsultacji omawiamy z Pacjentem możliwości leczenia, konfrontujemy je z Jego oczekiwaniami i, rzecz jasna, staramy się znaleźć najlepszą dla danego przypadku metodę terapeutyczną.

Na podstawie pełnej diagnostyki ortodontycznej, złożonej z badań obrazowych i fizykalnych, lekarz tworzy plan indywidualny leczenia, na który składają się: poszczególne etapy terapii, zakładany czas leczenia, koszty związane z założeniem i ściągnięciem aparatu ortodontycznego, wizytami kontrolnymi oraz kosztami leczenia retencyjnego. Warto pamiętać o tym, że do rozpoczęcia terapii ortodontycznej możemy przystąpić dopiero, kiedy wszystkie zęby są zdrowe. Dlatego też często założenie aparatu musi być poprzedzone leczeniem zachowawczym.

To etap obejmujący czas od założenia aparatu ortodontycznego, poprzez wizyty kontrolne wraz z regulacją parametrów aparatu, aż do jego demontażu. Okres ten trwa z reguły od 1,5 roku do 2 lat, czasem nieco dłużej, ale jest to ściśle uzależnione od konkretnego przypadku. Nie bez znaczenia jest również stopień skomplikowania leczenia i kaliber wady zgryzu.

Okres służący utrzymaniu efektów leczenia po zdjęciu aparatów. Najczęściej polegający na noszeniu ruchomego aparatu w zalecanym przez lekarza czasie w ciągu dnia lub nocy bądź założeniu tzw. retainera stałego, trwale przymocowanego do zębów od strony językowej. To, jak długi jest okres retencji, jest ściśle uzależnione od konkretnego przypadku. Nie sposób wyznaczyć tutaj ścisłych ram, wspólnych dla wszystkich Pacjentów.

Leczenie ortodontyczne- fakty i mity:
Prawda

Niestety, ale dla osiągnięcia udanego i trwałego rezultatu leczenia musimy uzbroić się w cierpliwość. Procesy zachodzące w ramach terapii ortodontycznej przebiegają powoli. I musi tak być ze względu na bezpieczeństwo Pacjenta. Nagrodą za to jest idealnie równy, piękny uśmiech. Jak mówi przysłowie: dla urody (a w tym przypadku i zdrowia) trzeba czasem pocierpieć 😉

Mit

Optymalnym wiekiem do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest okres między 9 a 13 rokiem życia. Czyli zanim młody człowiek wejdzie w szczyt wzrostowy okresu dojrzewania. Ale nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby rozpocząć leczenie w późniejszym wieku. Sky is the limit! Obecnie leczenie ortodontyczne jest coraz popularniejsze właśnie wśród dorosłych pacjentów. Co więcej, dziś często stanowi pierwszy etap przed rozpoczęciem leczenia protetycznego i implanto- protetycznego, pozwalającego na trwałe uzupełnienie braków zębowych.

(Niezupełnie) prawda

Jeśli wyobrazimy sobie na czym dokładnie leczenie ortodontyczne polega i co należy zrobić, by ustawić zęby we właściwym szyku, łatwo zrozumiemy, iż stosowanie aparatów ortodontycznych może się wiązać z pewną dozą dyskomfortu. Niemniej jednak, ze swojej strony w ipokrzyku.pl Centrum Stomatologii i Leczenia Bruksizmu robimy wszystko, by jak najbardziej ten dyskomfort złagodzić. Stosujemy możliwie najdelikatniejsze siły umożliwiające uzyskanie optymalnego rezultatu leczenie ortodontycznego. W celu zapewnienia naszym Pacjentom maksymalnego komfortu i usprawnienia terapii ortodontycznej korzystamy z szerokiej gamy aparatów i materiałów pomocniczych, jak ekspandery, dystalizatory czy miniimplanty ortodontyczne.

Mit

Każdy przypadek jest inny i każdy wymaga indywidualnego traktowania. Rodzaj aparatu ortodontycznego dobieramy adekwatnie do potrzeb każdego Pacjenta. Właśnie w tym celu przeprowadzamy dogłębną diagnostykę. Niektóre wady zgryzu wymagają bezwzględnie leczenia aparatem stałym, inne można niwelować stosując ruchomy aparat ortodontyczny.

Mit

Samo użytkowanie aparatów ortodontycznych jest bezpieczne dla zdrowia zębów. Nie jest natomiast tajemnicą, iż ich stosowanie może utrudniać przeprowadzanie codziennej higieny jamy ustnej. A to już owszem, może sprzyjać powstawaniu ubytków. Dlatego każdy nasz pacjent jest szczegółowo instruowany, jak postępować, by zachować zęby w pełni zdrowia. W razie potrzeby nasz ortodonta kieruje Pacjenta do higienistki stomatologicznej, na zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów.

ortodoncja niewidzialny aparat ortodontyczny